Yeni Camii, Uzun Çarşı Cd. No:108, 31060 Antakya/Hatay

Blog

Etin Dinlendirilmesinin Nedeni Nedir?

Yemekten sonra etin dinlenmesine izin vermek için zaman ayırmak, nemli, yumuşatıcı ve sulu olmasını sağlayacaktır.
Yemekten sonra etin dinlenmesine izin vermek için zaman ayırmak, nemli, yumuşatıcı ve sulu olmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde, eti kestikten sonra kaçan sıvıların hepsinde boğulabileceğimizden korktukları için pişirildikten sonra etin dinlendirilmesine izin verilmesi gerektiği yaygın şekilde vaat edilmektedir.
 
Pişirildikten Sonra Neden Bütün Et Dinlenmelidir?
 
Eti bir protein süngeri olarak düşünmek gerekir. Çiğ kas yaklaşık %70 sıvıdır. Bu sıvı koyu kırmızı, neredeyse siyah, kalın ve kan pıhtısı şeklinde değildir. Düzgün kesilmiş ve kesilen hayvanlarda ölçülebilir bir kan yoktur. Kas içindeki sıvıların çoğu miyofat olarak adlandırılan ve miyoglobin adı verilen protein ile yüklü olan bir sıvı içerir. Pişirme sıcaklığı ne kadar düşük olursa, dinlenme süreniz o kadar az olur.
 
Et pişirilirken etteki proteinler ısınır ve ayarlanır. Etin pişirilmesi ne kadar çok protein ayarlanmış olur. Bu nedenle etin bir parça etekle ovuşturarak yargılayabiliriz - eti sıklaştırırsak, o kadar çok yapılır. Proteinler ayarlandıkların da etin suları etin merkezine doğru iterler.
 
Et servis yapmadan önce etin sıcaktan uzak durmasına izin vererek, etin merkezine yönlendirilen et sularının ete yeniden dağıtmasını ve yeniden emilmesini sağlar. Sonuç olarak, kesim yaparken et çok az sıvı kaybedecek ve yemek için çok daha ihale edici ve sulu olacaktır.
 
Etin Dinlenme Şekli
 
Yüksek ateş üzerinden alınmalı ve ılık bir tabak üzerine konulmalı ya da ılık bir tabak üzerinde servis yapılması gerekmektedir. Diğer bir yöntem ise etin gevşek bir folyo ile örtülmesidir. Eğer folyoyu sıkıca kapatırsanız veya folyo ile çok sıkı bir şekilde sararsanız, sıcak et terleme yapar ve ette tutmaya çalıştığınız değerli sıvıları kaybedersiniz.
 
Ne Zamana Kadar Et Dinlenmelidir?
 
Eğer dinlenmek için zaman verilirse et kesinceye kadar daha az suyu kaybedersiniz bu durum etin yenildiği esnada sulu ve tatsız olmasına neden olacaktır. Dinlenmek için harcanacak süre etin büyüklüğüne ve cinsine bağlıdır, eti kızartma işlemine başlamadan önce en iyi ihtimalle 10-20 dakika dinlendirilir. Servis yapmadan önce biftek veya pirzola 5 dakika bekletin.
 
Bazı şeflerin kullandığı başparmak kuralına göre, her 100 gr et için 1 dakika dinlenme zamanı hesaplanmalıdır. Bu sayede yemekten sonra etin dinlenmesine izin vermek için zaman ayırmak etin nemli, yumuşatıcı ve sulu olmasını sağlayacaktır. Eti servis yapmadan önce etin sıcaktan uzak durmasına izin vererek, etin merkezine yönlendirilen et sularının ete yeniden dağıtılmasını sağlamak pişirilecek etin lezzetini artıracaktır.

Diğer Haberler

Videolarımız

Hünkar Kasap Fırın

Tepsi Kebabı Yapılışı

Hatay tepsi kebabı

Hatay Tepsi Kebabı

Türkiye’ nin en güneyinde, Akdeniz Bölgesi’ nin doğusunda yer alan Hatay, insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Hatay'da Tepsi Kebabı Nerede Yenir?

Hatay deyince akla ilk olarak künefesi, mezeleri, döneri ve kebapları ile gurme bir gezi geliyor.

Geçmişten Gelen Lezzet Lahmacun

Hatay denilince akla ilk gelen Hünkar Kasap ve Fırın sizler için lahmacun tarihini araştırdı.

Hatay'da Sac Tava

Türk Mutfağı’ndaki zenginliği bugün yalnızca Osmanlı ve Saray Mutfağı ile sınırlı tutmak büyük bir yanılgı olur.

Yemeklerimiz

Her zaman yüzde yüz doğal lezzetler. Damaklarda iz bırakan lezzetlerimizi özenle seçtiğimiz kaliteli etlerden, ustalarımızın hünerli ellerinde en iyi pişirme teknikleriyle hazırlıyoruz.
 • Tepsi Kebabı

  Hatay tepsi kebabı adından da anlaşıldığı gibi Hatay ilinin Antakya mutfağına özgü bir kebap çeşididir.
 • Kağıt Kebabı

  Hatay’ın bu kağıt kebabının yapımı çok basit olduğu gibi tadı da çok lezzetlidir. Bu sebeple de Hatay’ın en fazla sevilen yemeklerinden biridir.
 • Pide Çeşitleri

  Pide öyle bir lezzet ki her türlü malzemeyle buluşabiliyor, bir anda tüm ana yemekleri geride bırakıp sofranın yıldızı olabiliyor.
 • Lahmacun

  Her malzemesinde tazelik, sağlık ve Hünkar Kasap ayrıcalığını tadacağınız lahmacunlarımızla lezzetli sunumlar yapmaya devam ediyoruz...
 • Sac Kavurma

  Etin domates ve sivri biberle en güzel birlikteliklerinden biri muhtemelen sac kavurmadır.
 • Künefe

  Yemekten sonra Hatay'da yiyebileceğiniz en lezzetli tatlı Hatay Künefesi

SON HABERLERİ ALMAK İSTER MİSİNİZ?

HABER BÜLTENİMİZE ABONE OL!

Bizimle İletişime Geçin

İster misafirimiz olun isterseniz evinize ya da ofisinize paket servisimizi çağırın daima en seçkin lezzetlerle karşılıyoruz sizi.